Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
Kapkodás és bizarr helyi ötletek bizonyítják, hogy az Európai Bizottság 2021 februárjában közzétett, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra vonatkozó stratégiája megbukott.
Nyitókép: Sebastian Kahnert / DPA / AFP
A juhok és kecskék legeltetése a vidékhez tartozó jelenetnek tűnhet. Ennek ellenére ez lehet egyike azoknak az úgynevezett „természetalapú megoldásoknak” (Nature-based Solutions, NbS), amelyeket Berlinben a városi biodiverzitás előmozdítása érdekében hajtanak végre – írja az Euractiv.
Az elsőként a német fővárosban indított Europe Urban Greening program a közeljövőben Stuttgartban is megvalósulhat. A lapnak Jamie Chan programigazgató nyilatkozott az elsőre hajmeresztőnek tűnő tervről. „Berlinben arra összpontosítottunk, hogy a városi tisztviselőkkel együttműködve különböző NbS-ket próbáljunk ki a hőség és az árvíz kockázatának csökkentése érdekében, valamint a biológiai sokféleség növelésére.”
Ide tartozik a fészkelési lehetőségek megépítése és a növények sokféleségét ötvöző zöldfalrendszer, valamint az ökoszisztéma-szolgáltatások döntéstámogató eszköze, illetve a kiskereskedelmi homlokzatzöldítés és végül az erkélyzöldítési program is.
Mivel az uniós stratégia jelenleg nem működik hatékonyan, így – Chan szerint – a program arról szól, hogy „különféle szereplők kísérleteznek a városok zöldítése felé vezető különböző módszerekkel, illetve helyi erőfeszítésekkel igyekeznek alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz.”
Mint ismert, az Európai Bizottság 2021-ben fogadta el az Európai Unió Éghajlat-alkalmazkodási Stratégiáját, amely 2050-re fogalmaz meg igen ambiciózus, sokak szerint elérhetetlen célokat. A TNC Europe éghajlat-politikai vezetője, Rebecca Humphries úgy érvelt, hogy mivel a stratégia több pontja megvalósíthatatlan, így támogatni kell az egyedi ötleteket, valamint biztosítani kell az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás elleni lokális küzdelem finanszírozását.
De miről is szól az Európai Unió Éghajlat-alkalmazkodási Stratégiája?
Az Európai Bizottság 2021 februárjában közzétette az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégiát. Célja, hogy kiegészítse az éghajlatváltozás mérséklése céljából hozott különféle uniós intézkedéseket egy olyan stratégia meghatározásával, amely az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozik. Célja továbbá, hogy támogassa az EU-t abban, hogy 2050-ig ne csak klímasemlegessé (nulla nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátással), hanem az éghajlatváltozás hatásaival szemben rezilienssé is váljon.
A stratégia négy fő célkitűzéssel rendelkezik.
Humphries szerint az új stratégiának olyan kerettörvénnyé kell válnia, amely támogatja a tagállami erőfeszítéseket és felkarolja az helyi ötleteket.
Az ilyen kezdeményezések működéséhez elengedhetetlen a helyi önkormányzatok és közösségek bevonása. Chan elmondta, hogy a lakosság tudatosságának kialakítsa a legfontosabb az éghajlatváltozás jelentette kihívásokkal szemben, de a nehézségek továbbra is fennállnak. Véleménye szerint a környezeti nevelés elengedhetetlen ahhoz, hogy valódi változás induljon el.
Az Urban Platform Greening program középpontjában áll, hogy lehetővé tegyük a természetnek, hogy meggyógyuljon és segítsen megoldani még az ember által okozott hibákat is. A TNC régóta szorgalmazza a természetes megoldások felé való elmozdulást az éghajlati kihívások kezelésére. Mindez azonban csak akkor működik, ha felkaroljuk a helyi ötleteket – akár a kecskék és a birkák városi tenyésztésével.